Ką daryti su automobilinėmis atliekomis?

depositphotos_18479069-stock-photo-scrap-parts.jpg

Kiekvienas asmuo, pas kurį susidaro atliekos, yra atsakingas už teisingą jų šalinimą. Remiantis automobilių gamintojais, pakartotinai panaudotos gali būti beveik visos automobilio dalys, o tipiškos transporto priemonės perdirbimo rodiklis yra didesnis nei 95%. Automobiliai gaminami daugiausia iš metalo, kurio būna apie 74 proc., tačiau yra ir kitų medžiagų, tokių kaip plastikas, skysčiai, tepalų filtrai, kurie po panaudojimo turi būti specialiai utilizuojami.

Chemikalai patekę į aplinką gali pakenkti visai ekosistemai. Deginant panaudotus automobilių skysčius, plonėja ozono sluoksnis, o tai tiesiogiai veikia globalinį atšilimaą. Siekiant apsaugoti gamtą ir mus supančią aplinką, panaudoti automobilių skysčiai ir pavojingos cheminės medžiagos turi būti atiduoti perdirbimo įmonėms.

Dalis vairuotojų vis dar nesusimąsto, kad kasdienei jų automobilių priežiūrai ir eksploatavimui skirtų cheminių priemonių tara bei kiti reikmenys gali kelti potencialų pavojų ne tik aplinkai, bet ir sveikatai. Specialistai pastebi, jog neįvertinus šios rizikos įvairios langų, aušinimo skysčių ar net tepalų talpos bei tokie daiktai kaip žibintų lemputės ir valytuvai atsiduria įprastuose buitinių atliekų konteineriuose, šiukšlinėje prie degalinės ar kitose jiems neskirtose vietose.

Specialistai pabrėžia, kad plastikinių bakelių nuo įvairių automobilio priežiūros priemonių negalima mesti į rūšiavimo konteinerius, nes jie užteršti pavojingomis cheminėmis medžiagomis, o net ir visiškai tuščiose talpose lieka skysčių ar tepalų likučių, kurių paprastai vandeniu išplauti neįmanoma. Itin didelė klaida – tokias talpas naudoti dar kartą. Į tokį bakelį pripylus laistymo vandens, dalis teršalų vėliau patenka į dirvožemį, užteršia gruntinius vandenis

Svarbu išskirti ir žibintų lemputes, nors jose ir nėra skystų teršalų, jos kelia kitokio pobūdžio pavojų. Elektros lemputės pavojingos tuo, kad gali sudužti ir sužaloti žmones. Žinoma atvejų, kai namų kieme pakeistos automobilio lemputės būna padėtos netinkamoje vietoje namuose ir dėl to visai atsitiktinai tampa vaikų žaislais. Sudužusios lemputės šukės ir kiti aštrūs elementai jose kelia pavojų ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams.

Dėmesį derėtų atkreipti ir į transporto priemonių valytuvus ir kilimėlius. Pakeitus juos naujais, senųjų nederėtų išmesti kartu su komunalinėmis atliekomis, o juo labiau – deginti. Kilimėlių ir valytuvų gamybai naudojami pavojingi naftos subproduktai, kuriuos deginant išsiskiria sieros junginiai. Visa tai turi didelės įtakos oro taršai.

Kaip ir daugelį potencialiai pavojingų atliekų, įvairias talpas nuo automobilių priežiūrai ir eksploatavimui skirtų skysčių, taip pat elektros lemputes, valytuvus, automobilių kilimėlius ir kitus panašius daiktus derėtų atiduoti į profesionalių atliekų tvarkytojų rankas, kurie turi leidimus pavojingąsias atliekas tvarkyti. Įprastai kiekvienoje savivaldybėje yra bent po keletą taškų, kur galima nemokamai priduoti naudoti netinkamus daiktus.

Dauguma automobilio sudedamųjų dalių ir komponentų yra pavojingosios atliekos, kurių netinkamas tvarkymas kelia pavojų aplinkai. Itin pavojingos gamtai yra eksploatuoti netinkamos transporto priemonės, todėl būtinas jų tinkamas sutvarkymmas.

Partneriai