Ar automobilių perdirbimas yra naudingas aplinkai?

neworused.jpg

Ar galime panaudotų detalių pakartotinį naudojimą vadinti ekologišku įpročiu? Kaip šis įprotis vystosi Lietuvoje?

Panaudotos detalės vaidina svarbų vaidmenį padedant sumažinti transporto priemonių  poveikį aplinkai ir apsaugoti visos visuomenės ateitį. Nors buvo tam tikro pasipriešinimo, yra požymių, kad jų naudojimas transporto priemonių remonte pagaliau įgauna žalią šviesą iš vartotojų.

Pakartotinai naudojamos gali būti tik su sauga nesusijusios detalės, tokios, kaip automobilio kėbulo plokštės, žibintai, veidrodžiai, vidaus ir išorės apdaila ir kt.Tokios detalės puikiai tinka pakartotiniam panaudojimui, o kadangi automobilio remontui nereikia gaminti naujos detalės, tai daro teigiamą įtaką aplinkai, taupomi gamtos resursai. Kai kurios automobilių detalės tiesiog nenusidėvi jas naudojant pirmam šeimininkui, tad gaunate beveik naują detalę už beveik dvigubai mažesnę kainą. 

Panaudotos detalės įsigijimas taip pat reiškia, kad remontas gali būti baigtas daug greičiau, todėl klientas gali greičiau būti savo transporto priemonėje ir kelyje. Užuot turėję pirkti atsargines dalis iš Europos ar kitų šalių, remontininkai gali naudotis dideliu vidaus rinkoje perdirbtų dalių inventoriumi, kurių didžiąją dalį galima pristatyti per vos kelias valandas.

Nepriklausomas „Allianz Insurance“ užsakytas tyrimas, atliktas 2019 m. Spalio mėn. nustatė, kad 69% vairuotojų, norėdami remontuoti savo transporto priemonę, pasirinko panaudotos detalės variantą, nurodydami aplinką kaip pagrindinę pasirinkimo priežastį (77%). Rezultatai stulbinantys, tačiau kai kurie žmonės neperka naudotų detalių, nes taip gali negalioti jų draudimas arba automobilio garantija. „Allianz“ įsitikinę, kad svarbu klientams pasiūlyti rinktis tarp naujų ir naudotų dalių.

 „Covid-19“ pandemija taip pat pakoregavo pirkėjų įpročius. Griežčiausio karantino metu buvo sudėtinga gauti naujų detalių iš gamyklų, kadangi buvo ribojamas judėjimas tarp sienų, pristatymo vėlavimas reikalavo papildomų išlaidų ir laiko remontui, o daugelio gamintojų ir tiekėjų uždarymas uždarant remontą darė dar didesnį spaudimą. Tiekimo grandinėms patiriant tokį spaudimą, panaudotos dalys tapo tikru išsigelbėjimu, norintiems kuo greičiau pataisyti sugedusį automobilį.

Kadangi naudotos dalys vaidina vis didesnį vaidmenį remontuojant transporto priemones, visos šalys pamatys privalumus. Tai ne tik remia transporto priemonių išmontavimo ir perdirbimo pramonę, bet ir suteikia ekonomiškesnį ir tvaresnį variantą transporto priemonių draudimo sektoriui, jo klientams ir galiausiai visai planetai.

ENTP Surinkimo ir tvarkymo sistema primena, kad eksploatuoti netinkama transporto priemonė (ENTP) yra pavojinga atlieka, kurią būtina priduoti tokių atliekų tvarkytojams.

Partneriai